На 20 януари 2012г. 28 ученици от 9 и 10 клас на СОУ „Св. Паисий Хилендарски" посетиха  представителството на Майкрософт в България  и участваха в  Открит урок. Водещата IT компания има за цел да стимулира любопитството и креативността на младите хора, както и тяхното позитивно отношение към образователния процес, базиран на новите ИКТ. В лекцията, изнесена  от  г-жа Теодора Върбанова - ръководител „Образователни програми" в Майкрософт България, учениците се запознаха с историята на Майкрософт и приложението на софтуерните продукти, както и с  най-новите разработки на компанията. В последвалата беседа, акцентът бе поставен върху връзката на Майкрософт и образованието - как Майкрософт подкрепя учениците да реализират своя потенциал.

Истинско въодушевление обхвана младите хора при практическото занимание - асистентите на Майкрософт инструктираха учениците за работа с xBox 360 с Kinect, Microsoft Surface,  Windows Phone 7 with MANGO и  Slade for Education. След по-малко от 10 минути новите технологии „оживяха".  Предвиденото време от два часа неусетно изтече. Групата напусна сградата на  бизнес център ЕКСПО 2000 развълнувана и  впечатлена - да държат в ръцете си най-новите технологии беше незабравимо преживяване.

Даниела Самарджиева и Аделина Павлова главни учители в СОУ „Св. Паисий Хилендарски"