Сведенията  за първия български възрожденец  са оскъдни, но интересът, провокиран от стремежа да знаят повече за патрона на своето  училище,  накара  учениците от пети и шести клас да потърсят  информация в книгите, посветени на него , и в интернет. И тази година Паисиевата седмица ги  развълнува с предложенията за участие в конкурси и състезания. Подготвени добре, те  участваха в състезание на тема: „Знаем ли всичко за Паисий?“.

Оспорвано  между петите и шестите класове премина словесният двубой, който се проведе на 4.12.2013 година в  НЧ „Христо Смирненски“. Пламена и Ивайла представяха  шестите класове, а Стефан, Патрисия и  Григор се състезаваха за пети  клас.

Публиката също не остана безучастна.Освен че подкрепяше своите представители, тя допълваше казаното за Паисий и даваше интересни отговори на въпроси от подготвената за нея викторина.

Приятна  изненада поднесоха  учениците от 5-и „б“ клас, които в стихове представиха изключителния принос на Хилендарския монах за това, да я има България.

След обявяване на резултатите,  директорът на училището , Нели Стефанова, поздрави присъстващите и награди участниците в  състезанието.